2022-08-08 21:51:42

Poradnik do AnyDesk - korzystanie z funkcji Wake-on-LAN

Program AnyDesk oferuje wsparcie dla funkcji Wake-on-LAN, dzięki której możesz mieć zdalny dostęp do urządzeń, które zostały wyłączone lub przeszły w stan uśpienia. Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób ją skonfigurować, by następnie móc łączyć się z wyłączonymi lub uśpionymi komputerami.

Uwaga: funkcja Wake-on-LAN jest dostępna wyłącznie na urządzeniach z systemem Windows, macOS oraz Linux.

Aby funkcja Wake-on-LAN działała poprawnie, musisz spełniać następujące wymagania:
W sieci lokalnej, do której podłączony jest komputer, z którym chcesz nawiązać kontakt, online musi być przynajmniej jeszcze jedno urządzenie z zainstalowanym programem AnyDesk.
Funkcja Wake-on-LAN musi zostać aktywowana w ustawieniach AnyDesk.

Ustawienia funkcji Wake-on-LAN

Aby zmodyfikować ustawienia funkcji, należy przejść do ustawień AnyDesk, a następnie wybrać zakładkę Wake-on-LAN.

Anydesk

Sprawdź, co oznaczają poszczególne opcje:

  • Disabled – zaznaczenie tej opcji spowoduje wyłączenie funkcji Wake-on-LAN. 
  • Enabled – opcja ta jest domyślnie aktywna. Korzystając z tej opcji, AnyDesk automatycznie wyśle sygnał do losowych klientów AnyDesk w tej samej sieci lokalnej co urządzenie, które ma zostać wybudzone, i poprosi ich o wysłanie pakietu wybudzającego do urządzenia docelowego.
  • Enabled, but wake your device using the following desks only – w tym miejscu możesz wpisać ID programu AnyDesk zainstalowanego na innych urządzeniach z Twojej sieci lokalnej. Dzięki temu Twoje urządzenie będzie mogło być wybudzone wyłącznie przez wskazane na liście urządzenia.


Anydesk

Wybudzenie z trybu uśpienia

AnyDesk może wybudzić urządzenia ustawione w tryb uśpienia, pod warunkiem, że przynajmniej jedno urządzenie z zainstalowanym AnyDesk jest dostępne w Twojej sieci lokalnej.

Wybudzanie wyłączonego urządzenia

Wybudzanie wyłączonych urządzeń jest możliwe wyłącznie wtedy, jeśli karta sieciowa tego urządzenia została poprawnie skonfigurowana z funkcją Wake-on-LAN w BIOS-ie lub UEFI.

Poniżej znajdziesz przykładowy proces postępowania konieczny do aktywacji tej funkcji w UEFI lub BIOS-ie. Pamiętaj jednak, że może się on różnić w zależności od posiadanej karty sieciowej i płyty głównej. Pamiętaj też, że wszystkich zmian w systemie dokonujesz na własną odpowiedzialność.

1. Wejdź do BIOS-u podczas startu komputera (zazwyczaj należy nacisnąć przycisk DEL lub F1).
2. Znajdź opcje związane z zarządzaniem energią (power managment). Wśród nich powinna być opcja Wake-on-LAN.
3. Aktywuj funkcję Wake-on-LAN.
4. Teraz należy uaktywnić tę funkcję w systemie Windows. W tym celu otwórz Menu Start i wyszukaj menedżer urządzeń. Uruchom go.

Anydesk

5. Rozwiń sekcję Karty sieciowe, kliknij prawym przyciskiem myszki na Twojej karcie i wybierz Właściwości.

Anydesk

6. Na zakładce Zaawansowane odnajdź opcję Wake on Magic Packet i upewnij się, że jest włączona (wartość Enabled).

Anydesk

7. Przejdź na zakładkę Zarządzanie energią. Zaznacz opcję Zezwalaj temu urządzeniu na wznawianie pracy komputera oraz Zezwalaj tylko pakietowi Magic na wznawianie pracy komputera. Zatwierdź zmiany przyciskiem OK.

Anydesk

8. Następnie należy wyłączyć funkcję szybkiego uruchamiania. W tym celu przejdź w systemie do Ustawienia →System → Zasilanie i uśpienie → Dodatkowe ustawienie zasilania → Wybierz działanie przycisków zasilania, a następnie odznacz funkcję Włącz szybkie uruchamianie. Jeśli nie możesz tego zrobić, kliknij najpierw Zmień ustawienia, które są obecnie niedostępne.

Anydesk

Zalety korzystania z Wake-on-LAN

  • Urządzenie możesz zdalnie włączyć w dowolnym momencie, przez co nie musisz go pozostawiać przez cały czas włączonego. Dzięki temu oszczędzasz prąd.
  • Wysoka dostępność – gdy poprawnie skonfigurujesz funkcję, zawsze będziesz mieć możliwość zdalnego dostępu do swojego urządzenia.

Podziel się:
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię