2021-04-29 09:36:39

Najlepszy program do tworzenia i edycji PDF? Sprawdź PDF-XChange Editor

Znalezienie odpowiedniego programu do wygodnego tworzenia i edycji PDF wcale nie jest aż tak łatwą sprawą. Część narzędzi jest bowiem aż nadto rozbudowana, przez co ich obsługa nie należy do najprostszych. Inne z kolei są ubogie w podstawowe funkcje, na których najbardziej nam zależy. PDF-XChange Editor stara się stanąć pośrodku, oferując sporo przydatnych narzędzi opakowanych w schludny i prosty w obsłudze interfejs.

Już na wstępie warto zaznaczyć, że spora część możliwości oferowanych przez PDF-XChange Editor dostępna jest za darmo. Mowa tu m.in. o edycji i zapisie plików PDF, co w programach tego typu nie jest sprawą oczywistą. Bardzo często za taką funkcję trzeba zapłacić.

W PDF-XChange Editor można z powodzeniem przetestować wszystkie możliwości oprogramowania. Funkcje, które zaliczają się do płatnych pakietów, są po prostu zabezpieczone znakiem wodnym. W taki sposób można np. do dokumentu dorzucić formularz, ale będzie on opatrzony stosownym komunikatem demo.

Dobrą informacją jest jednak fakt, że licencja na oprogramowanie jest dożywotnia, tak więc raz zakupiony klucz będzie z daną wersją działał cały czas, bez konieczności uiszczania regularnych subskrypcji.

 

PDF-XChange Editor to wygodna przeglądarka plików PDF

PDF-XChange Editor to nie tylko narzędzie do edycji plików PDF. Świetnie sprawdza się także jako przeglądarka tego formatu. Interfejs jest przejrzysty i oparty na popularnej ostatnimi czasy wstążce, więc każdy, kto choć przez chwilę miał do czynienia z oprogramowaniem Microsoft Office, szybko się tu odnajdzie. Istnieje też możliwość przełączenia stylu menu na bardziej klasyczny, oparty na paskach narzędzi.

 

1

 

Dużym udogodnieniem jest menu w języku polskim, dzięki czemu obsługa programu będzie intuicyjna nawet dla mniej wtajemniczonych w programy biurowe osób. Wszystkie funkcje są czytelnie opisane. Wystarczy najechać na którąś z nich, by wyświetlić opis przedstawiający jej działanie. To pomaga w poznawaniu programu i jego funkcji.

Już do samego przeglądania dokumentów PDF-XChange Editor sprawdza się wyśmienicie. Możemy wybrać tryb działania myszki, by np. przesuwać kliknięciem strony lub ich części albo zaznaczać tekst, który jest automatycznie rozpoznawany dzięki funkcji OCR. Użytkownik może w łatwy sposób podkreślać i zaznaczać wybrane fragmenty, by łatwo do nich w późniejszym czasie wrócić.

Z pracą nad dokumentem związanych jest zresztą znacznie więcej przydatnych funkcji. PDF-XChange Editor zawiera cały zestaw funkcji związanych z komentarzami i recenzją dokumentu. Jeśli nad plikiem PDF pracujemy w kilka osób, można w ten sposób szybko zaznaczyć wychwycone błędy i zasugerować zmiany. Do wyboru mamy klasyczny komentarz, który umieszczany jest w „dymku”, możliwość zostawiania notatek, dodawania pól tekstowych, podkreślania czy wręcz przekreślania tekstu. Są też narzędzia, które od razu umożliwiają zasugerowanie podmiany treści na inną lub po prostu dodanie tekstu.

 

2

 

Użytkownik ma też dostęp do szeregu znaków graficznych (np. strzałek, okręgów lub kwadratów), którymi może szybko oznaczyć wybrane przez siebie fragmenty dokumentu. PDF-XChange Editor pozwala nawet na dodanie w formie komentarza notatki dźwiękowej lub załącznika w postaci pliku. Nie ulega wątpliwości, że zbiór tych funkcji będzie niezwykle przydatny dla osób, które wspólnie z innymi pracują nad dokumentami PDF. Mogą w ten sposób szybko i wygodnie przekazać swoje uwagi i sugestie.

 

Edycja PDF prosta jak nigdy

Wszelkiego rodzaju programy do edycji PDF, choć działają poprawnie, często wymagają sporo nauki i nie zawsze są super dokładne. W przypadku PDF-XChange Editor sprawa wygląda znacznie prościej. OCR w podstawowej formie odbywa się automatycznie. Wystarczy więc wczytać dokument, zaznaczyć wybrany fragment tekstu i go po prostu poprawić, usunąć lub coś dopisać.

Podstawowa edycja jest więc bardzo intuicyjna. Program świetnie radzi sobie z rozpoznawaniem czcionek i zachowaniem oryginalnego formatowania, przez co dopisanie kilku słów do już istniejącego dokumentu nie sprawia, że cała strona się rozjedzie. To naprawdę sprytne narzędzie do szybkiej i przyjemnej edycji PDF.

 

3

 

W przypadku mniej wyraźnych skanów przydaje się natomiast funkcja zaawansowanego OCR, która obsługuje ponad 150 języków. Wystarczy doinstalować np. polski, by rozpoznać tekst i móc z nim pracować. Program rozpoznaje także nadmierne wychylenie treści i automatycznie je wyrównuje.

 

4

 

Edytować można też obrazy i inne elementy PDF-ów, dodawać do nich nowe obiekty itp. Pomocna w tym przypadku okazuje się praca na warstwach, które można wydzielać, dodawać i nakładać na siebie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać własny stempel, znak wodny lub podpis elektroniczny.

Ten ostatni obsługuje certyfikaty z systemu lub wczytane z pliku. Jest też możliwość użycia serwera znacznika czasu, a nawet zaprojektowanie całego podpisu, ustawiając jego poszczególne elementy według własnych upodobań. Odręczne pismo i szereg czcionek pozwala również zaprojektować własny podpis, by używać go w przyszłości. To bardzo wygodne, jeżeli często podpisujemy dokumenty i przesyłamy je dalej w formie elektronicznej.

 

5

 

Przydatne funkcje dodatkowe

Nie sposób w jednym artykule wymienić wszystkich możliwości PDF-XChange Editor, dlatego ograniczamy się wyłącznie do tych najważniejszych. To, co może przykuwać uwagę i być przydatne np. przy edycji prostych ulotek lub broszur reklamowych, to możliwość szybkiego skonfigurowania i dodania kodu QR do edytowanego dokumentu.

Użytkownik może wybrać, do czego ma on odsyłać. Może to być np. wizytówka z danymi w formacie vCard, odnośnik do strony internetowej, e-mail, numer telefonu czy dowolny tekst. Tak stworzony kod QR można oczywiście dowolnie osadzać w dokumencie i modyfikować jego wielkość.

6

 

W pracy z dokumentami PDF przydatne może się też okazać wyodrębnianie poszczególnych stron do oddzielnego pliku czy wręcz zapisywanie zaznaczonych fragmentów jako osobny dokument w innym formacie. Twórcy udostępnili też możliwość łączenia, dzielenia, przenoszenia, duplikowania i zamiany wybranych stron dokumentów.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyciąć lub obrócić dokument czy zmienić jego rozmiar, by był np. kompatybilny z kartą A4. Użytkownik może też dodawać własne znaki wodne, modyfikować tło, zmieniając np. jego kolor czy dodawać własne stopki, nagłówki i automatyczną numerację stron.

PDF-XChange Editor oferuje też rozbudowane narzędzia związane z tworzeniem interaktywnych formularzy. Może to być klasyczny tekst, pole wyboru, pole opcji lub np. przycisk, którego kliknięcie wywoła wcześniej zdefiniowaną akcję. Do tego tworzenie list rozwijanych, kodów kreskowych itp.

 

7

 

Podczas edycji i dodawania nowych elementów do dokumentu pomocne okażą się dodatkowe funkcje programu, takie jak np. możliwość wyświetlenia linijki, przejrzystej siatki czy wręcz prowadnic na dokumencie, które ułatwiają równe rozmieszczenie poszczególnych treści.

 

Szybka konwersja PDF do innych formatów i zabezpieczanie dokumentów

PDF-XChange Editor oferuje oczywiście szerokie możliwości związane z konwersją plików PDF. Użytkownik może przekształcić taki plik np. na dokument Microsoft Word, Excel czy PowerPoint. Działa to też w drugą stronę – z innych dokumentów można stworzyć plik PDF. Narzędzie bezproblemowo radzi sobie z takimi formatami, jak TXT, MD, RTF czy formaty obrazów.

Dostępna jest ponadto rasteryzacja stron, rekompresja obrazów czy szybka podmiana zastosowanych w dokumencie fontów. Program oferuje też konwersję kolorów i opcje związane z ulepszaniem posiadanych skanów. Mowa np. o usuwaniu szumów, wyostrzaniu czcionek czy automatycznym prostowaniu stron, co później ułatwia pracę z dokumentem.

 

8

 

PDF-XChange Editor posiada też funkcje związane z bezpieczeństwem. W przypadku poufnych dokumentów istnieje możliwość ich zaszyfrowania i zabezpieczenia hasłem. Program umożliwia 40- i 128-bitowe szyfrowanie RC4 lub w standardzie AES (szyfrowanie 128/236-bitowe). Przygotowane pliki można w wygodny sposób udostępniać dalej np. za pomocą poczty e-mail bezpośrednio z interfejsu programu.

Podziel się:
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię