2018-11-07 21:30:51

Jak zmienić rozmiar partycji w programie AOMEI Partition Assistant?

Zmiana rozmiaru partycji to czynność, która polega na zwiększeniu jej pojemności lub podziale na kilka mniejszych. W poniższym poradniku wyjaśniamy, jak tego dokonać za pomocą intuicyjnego programu AOMEI Partition Assistant Professional.

Po co zmieniać rozmiar partycji?
Po co w ogóle zmieniać rozmiar partycji? Zabieg ten okazuje się niezwykle przydatny w przypadku, gdy np. zaczyna brakować nam miejsca na jednej z partycji. Wtedy też możemy podzielić inną, mniej używaną, a uzyskane w ten sposób miejsce przeznaczyć na rozszerzenie kolejnej. W podobny sposób możemy też tworzyć nowe partycje, np. dedykowane wyłącznie programom lub zdjęciom.

Odpowiednio się przygotuj
Przed operacją zmiany rozmiaru partycji warto zadbać o kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim należy się upewnić, by partycja, której rozmiar chcemy zmienić, nie posiadała żadnych błędów. Podczas samego procesu nie należy natomiast wymuszać zamykania zadań i wyłączać zasilania, gdyż możemy stracić cenne pliki. Warto również pamiętać, aby przed rozpoczęciem procesu zamknąć wszystkie aplikacje działające na danej partycji.

Rozszerzanie partycji
Jednym ze sposobów zmiany rozmiaru partycji jest jej rozszerzenie. W takim przypadku konieczne jest posiadanie nieprzydzielonego miejsca na tym samym dysku, co partycja. Jeżeli takowego nie ma, można je uzyskać poprzez podział innej partycji (zobacz opis poniżej).

Nieprzydzielone miejsce na dysku musi ponadto przylegać do partycji, którą chcemy rozszerzyć. Nie ma jednak znaczenia, czy znajduje się ono przed, czy za partycją. Jeżeli nie przylega, należy skorzystać z funkcji „Przenoszenie partycji”.

Aby rozszerzyć partycję, uruchamiamy program AOMEI Partition Assistant Professional 7, a następnie klikamy prawym przyciskiem myszki na partycji i wybieramy „Rozmiar partycji”.

Aomei

Następnie klikamy na lewym lub prawym końcu partycji i rozszerzamy ją za pomocą suwaka, zmieniając tym samym jej rozmiar. Można też posłużyć się wartościami liczbowymi zlokalizowanymi poniżej. Po dostosowaniu klikamy przycisk OK.

Aomei

Gdy jesteśmy zadowoleni z proponowanych zmian, klikamy przycisk „Zastosuj”. Partycja zostanie rozszerzona.

Aomei

Dzielenie partycji
Posiadane partycje można też podzielić na kilka mniejszych. Odbywa się to w podobny sposób, jak rozszerzanie. Klikamy prawym przyciskiem myszki wybraną partycję i wybieramy „Rozmiar partycji”.

Aomei

Następnie klikamy partycję z lewej lub prawej strony i przeciągamy ją do środka za pomocą suwaka. W ten sposób zmniejszymy dostępną na niej przestrzeń i stworzymy nową, nieprzydzieloną przestrzeń. Zatwierdzamy zmiany przyciskiem OK.

Aomei

Przechodzimy do głównego menu. Widzimy, że powstała nowa, nieprzydzielona przestrzeń. Jeżeli jesteśmy zadowoleni ze zmian, klikamy „Zastosuj” i rozpoczynamy podział partycji.

Aomei

Tak wydzielone miejsce możemy od razu zamienić w nową partycję. W tym celu klikamy na nim prawym przyciskiem myszki i wybieramy „Tworzenie partycji”.

Aomei

Następnie wybieramy rozmiar, literę dysku i system plików nowej partycji. Możemy też posłużyć się dobrze już znanymi suwakami. Wprowadzone ustawienia zatwierdzamy przyciskiem OK.

Aomei

Gdy wszystko jest gotowe, zatwierdzamy zmiany z poziomu menu głównego.

Aomei

Podziel się:
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię