2018-06-21 10:00:11

Rohos Logon Key – jak utworzyć pendrive do bezpiecznego logowania w systemie Windows?

Odpowiednie zabezpieczenie komputera przed dostępem innych osób to podstawa w przypadku ochrony własnej prywatności i związanych z nią wrażliwych danych. Każdorazowe wpisywanie skomplikowanego hasła dostępu do systemu może być jednak uciążliwe. Alternatywą w takiej sytuacji jest program Rohos Logon Key, który umożliwia stworzenie pendrive'a, pełniącego funkcję sprzętowego klucza.

Bezpieczeństwo przede wszystkim
Dlaczego w ogóle korzystać z takiego rozwiązania? Jest to wygodny sposób na zabezpieczenie naszego komputera przed dostępem niepowołanych osób. System jest bowiem chroniony przez długie i skomplikowane hasło, którego użytkownik nie musi wpisywać każdorazowo podczas logowaniem.

Rohos Logon Key oferuje możliwość stworzenia specjalnego pendrive'a, na którym wspomniane hasło zostanie zapisane. Jego podłączenie do komputera podczas logowania sprawia, że dostęp do urządzenia zostanie przyznany automatycznie. Jest to zatem swego rodzaju fizyczne zabezpieczenie. Bez posiadania pendrive'a nie możemy się zalogować do systemu.

Program obsługuje wiele tokenów weryfikacyjnych. Oprócz klasycznego pendrive'a jest to także klucz Bluetooth, YubiKey, czytniki RFID czy Google Authenticator. Możliwe jest nawet zabezpieczenie komputera za pomocą smartfona z Androidem lub iOS.

Niepodważalną zaletą takiego rozwiązania jest wysoki stopień zabezpieczeń w postaci skomplikowanego hasła szybkość logowania. Użytkownik nie musi bowiem ręcznie wpisywać hasła dostępu.

Jak stworzyć token USB?
Stworzenie tokena, który posłuży nam do logowania do systemu, odbywa się bezpośrednio z poziomu programu. Po uruchomieniu menu głównego klikamy Skonfiguruj nośnik USB.

Rohos

Następnie określamy użytkownika, dla którego sprzętowy klucz USB ma zostać stworzony, po czym podłączamy nośnik USB, który ma służyć jako token i wskazujemy go w programie. Ostatnim krokiem jest wpisanie aktualnego hasła do systemu Windows, które zostanie zapisane na pendrivie.

Rohos

Gotowe. Od tej pory możliwe będzie logowanie się do systemu za pomocą stworzonego pendrive'a.

Podwójna weryfikacja
Na etapie konfiguracji możliwe jest również wprowadzenie dodatkowego PIN-u zabezpieczającego pendrive'a. Dzięki temu podczas logowania wymagane będzie wpisanie prostego kodu. Warto aktywować tę funkcję, gdyż blokuje ona dostęp do systemu osobom, które przechwyciły nasz sprzętowy klucz – podczas jego użycia będą musiały wpisać wcześniej ustalony kod PIN.

Korzystanie z tego rozwiązania wzmacnia zabezpieczenia systemu, jednak wydłuża nieco proces logowania, wymagając od nas podania wcześniej ustalonego kodu PIN.

Rohos

Uwaga: trzykrotne błędne wprowadzenie kodu PIN podczas logowania zablokuje nasz sprzętowy klucz. Aby go odblokować, należy skorzystać ze stosownej opcji w kreatorze.

Rohos

Zmiana hasła systemu
Choć program ułatwia logowanie do systemu, warto pamiętać, że wciąż można się do niego dostać w klasyczny sposób – po prostu wpisując hasło. Dzięki temu nie utracimy dostępu do komputera, jeżeli zgubimy klucz. Wymagane jest jednak pamiętanie hasła.

To ostatnie możemy zmienić bezpośrednio z poziomu programu, zabezpieczając w ten sposób Windowsa.

Rohos

W specjalnym oknie możemy manualnie wpisać hasło lub zdecydować się na wygenerowanie losowego, mocnego ciągu znaków. Zmienione dane dostępowe zostaną automatycznie zapisane na naszym kluczu USB, jeżeli ten jest podpięty do komputera.

Rohos

Opcje dodatkowe
Rohos Logon Key posiada szereg przydatnych opcji dodatkowych, które są dostępne po kliknięciu w sekcję Opcje z poziomu głównego menu.

Rohos

Użytkownik może tu wskazać m.in. rodzaj sprzętowego klucza. Oprócz nośnika USB może to być szereg wymienionych wcześniej urządzeń.

Określić można też zachowanie systemu po odłączeniu skonfigurowanego klucza sprzętowego. Domyślnie program nie podejmuje żadnych działań, jednak może to być np. zablokowanie komputera, wylogowanie użytkownika, wyłączenie urządzenia, przejście w stan hibernacji, przełączenie użytkownika czy nawet uruchomienie zaplanowanego skryptu.

Rohos

Ostatnią z przydatnych opcji jest możliwość włączenia logowania wyłącznie za pomocą skonfigurowanego nośnika. W takim przypadku manualne wpisanie hasła nie będzie dostępne. Program pozwala określić użytkowników, dla których dana funkcja ma zostać aktywowana.

Rohos

Co się stanie w przypadku, gdy włączymy logowanie wyłącznie za pomocą klucza i zgubimy nośnik? Wtedy też ratunkiem jest logowanie awaryjne, które należy uprzednio skonfigurować.

Rohos

Logowanie awaryjne polega na określeniu pytań i odpowiedzi, które znamy wyłącznie my. Użytkownik może wpisać aż cztery różne pytania i wskazać dozwoloną liczbę prób, po przekroczeniu której zalogowanie nie będzie możliwe.

Rohos


W sprzedaży dostępne są licencje:

  • Rohos Logon Key 3 ze wsparciem dla Windows 10, 8.1, 8, 7 32/64-bit
  • Rohos Logon Key for Mac obsługa Mac OS 10.10 lub nowszego wydania
  • Rohos Logon Key Server 3 obsługa systemów Windows 10, 8.1, 8, 7 32/64-bit oraz Windows Server 2016, 2012, 2008, 2003 32/64-bit


Rohos Logon Key Server 3 to specjalna licencja dla administratora, program instaluje się na serwerze i ze specjalnej konsoli generowane są klucze USB dla komputerów podłączonych do sieci.

Podziel się:
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię