2020-10-19 00:15:51

ATLAS.ti wersja 9 już dostępna

ATLAS.ti 9 pozwala na wykonywanie analizy jakościowej dużych zbiorów składających się z tekstów, grafik, plików audio oraz  wideo. Narzędzie dostępne zarówno w wersji desktopowej (Windows i Mac OS) oraz chmurowej świetnie sprawdza się m.in. przy zliczaniu częstotliwości pojawiania się określonych haseł, kategorii czy tagów. Można je następnie przypisać konkretnym zdaniom coraz akapitom. Warto dodać, że narzędzie umożliwia pełną wizualizację przedstawiającą zależność między analizowanymi elementami.

Co nowego? 

The Welcome Screen

Ulepszony ekran powitalny pozwala na wykonywanie podstawowych zadań związanych z zarządzaniem takich jak tworzenie, importowanie, usuwanie czy zmiana nazwy projektów.  Po prawej stronie u dołu okna umieszczono przydatne materiały. Wśród nich znaleźć możemy m.in. Quick Tour oraz przykładowe projekty. Co więcej, nie zabraknie także informacji o dostępnych aktualizacjach, kolejnych webinarach, tutorialach, wpisach blogowych oraz pozostałych publikacjach dotyczących ATLAS.ti. 

The Coding Dialog
Biorąc pod uwagę, że do najczęściej wykonywanych przez użytkowników czynności należy programowanie w nowej wersji radykalnie ulepszono wykonywanie zadań. Żeby otworzyć okno Coding Dialog należy dwa razy kliknąć obszar boczny cytatu. W efekcie użytkownik w łatwy sposób może dodać istniejący kod lub go usunąć. 

Quotation Reader
Ulepszono także Quotation Reader, który pozwala na czytanie (wybranego ręcznie lub w wyniku wyszukiwania) cytatu. Kod można modyfikować (np. usuwać lub dodawać), przeglądać oraz kontynuować programowanie wybranego fragmentu danych. Co więcej, Quotation Reader jest funkcją oprogramowania widoczną praktycznie w każdym jego elemencie. Dzięki temu pozwala na wygodne korzystanie za każdym razem, kiedy chcemy odnaleźć wybrany fragment cytatu. W zakładce widoku (View) dostępnych jest kilka wersji podglądu. 

Search and Code 
Szybki rozwój technologii Deep Learning wpłynął na zwiększenie możliwości algorytmów analizujących tekst, co przekłada się na jeszcze większą efektywną analizę wykonywaną przez ATLAS.ti 9. W zakładce  Search & Code narzędzie oferuje teraz 4 możliwości wyszukiwania automatycznie zakodowanych informacji. Są to kolejno: Text Search, Expert Search, Named Entity Recognition (NER) oraz Sentiment Analysis

Sankey Diagrams
Wizualne przedstawienie danych znacząco ułatwia zrozumienie zależności między elementami w zbiorze. Z tego powodu użytkownicy ATLAS.ti 9 mają do dyspozycji funkcję Sankey Diagrams, która pozwala w bardzo czytelny i estetyczny sposób zwizualizować rezultaty pracy. Co więcej, narzędzie umożliwia przedstawienie bardzo skomplikowanych procesów, skupiając się przy tym na wybranym aspekcie. Narzędzie teraz oferuje wsparcie dla wielopoziomowego widoku (w tym interaktywnego) z możliwością prezentacji wybranych szczegółów, wyróżnienie oraz wyeksponowanie dominujących elementów, generowanie wizualnego diagramu tuż po stworzeniu tabeli.  

Color Maps
Wprowadzenie kolorów zdecydowanie ułatwia pracę na projektach. W tym przypadku im ciemniejsza barwa, tym większa wartość. 

Text Editing
Funkcja edycji obsługuje wszystkie formaty (oprócz PDF) i umożliwia ręczne nanoszenie poprawek (w przypadku literówek czy konieczności anonimizacji danych). Numerowanie paragrafów doskonale sprawdza się m.in. w trakcie pracy zespołowej, ułatwiając szybkie odnalezienie odnośników. Ułatwieniem jest także drukowanie dokumentów z tzw. marginesami, czyli wertykalnymi kolorowymi polami umieszczonymi po prawej stronie tekstu. 

Partial bundles
By zaoszczędzić miejsce i skrócić czas procesu tworzenia paczek, można z nich wydzielać pliki audio i wideo.  

Code merge audit trail 
Narzędzie automatycznie zapisuje każdy scalony kod oraz dodaje datę aktywności - jeżeli w kodzie znajduje się komentarz, również i on zostanie scalony i przestawiony na liście. 

Quotation References
Odnośniki do cytatów od teraz zawierają nazwę dokumentu, pozycje fragmentu w tekście, ilość stron w dokumentach PDF. W przypadku materiałów wideo oraz audio wyświetlony zostanie początek cytatu, jego długość oraz miniatura. 

Dla użytkowników MacBooków:
Zapytania mogą być zawężone do dokumentów lub grup dokumentów. Narzędzie pozwala na przełączanie się pomiędzy widokiem listy a chmury. Dodano także ciemny motyw interfejsu. 

Inne: 

  • Relations - tworzenie nowej relacji w trakcie generowanie linku 
  • Menu (Mac) - zmieniono układ i pozbyto się menu dotyczące narzędzi (Tools). 
  • Searchable Help - pomoc dostępna jest w instrukcji obsługi, którą można wywołać klawiszem F1 (Windows) - użytkownik zostanie wtedy przeniesiony do platformy online. Instrukcja obsługi wraz z Quick Tour dostępne są również wersje PDF. 
  • System zarządzania licencją (online)  


Ważne: Aplikacja ATLAS.ti 9 jest teraz dostępna wyłącznie w wersji 64-bitowej. Oprogramowanie nie wspiera już 32-bitowego sprzętu. 

Podziel się:
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię