2022-06-23 10:17:55

Sposoby na przyspieszenie laptopa

Nie ma nic bardziej frustrującego, jak niecierpiąca zwłoki potrzeba skorzystania z laptopa, gdy ten odmawia posłuszeństwa. Wolno pracujące urządzenia są utrapieniem wielu osób. Wbrew opinii istnieją sposoby na przyspieszenie laptopa bez konieczności zakupu nowego sprzętu. Często jako narzędzie pracy czy niezwykle przydatny do szkoły sprzęt, laptop powinien pracować na tyle sprawnie, aby umożliwić swobodne korzystanie ze swoich funkcji.

Jak przyspieszyć laptopa, gdy nie jest to sprzęt pierwszej młodości?

Laptopy są często mocno eksploatowane. Za sprawą swojej mobilności chętnie zabiera się je, aby pracować w kawiarni, pokazać prezentację w szkole czy robić notatki na studiach. Nierzadko również stanowią towarzyszy wyjazdów, gdzie służą zarówno jako narzędzie pracy, jak i element rozrywki. Nic więc dziwnego, że po pewnym czasie tak dużej eksploatacji najzwyczajniej zwalniają. Przyspieszenie laptopa jest jednak możliwe, należy tylko podjąć pewne działania, które pozwolą na zlokalizowanie problemu.

Regularne czyszczenie komputera

Regularne porządkowanie plików jest niezwykle ważne, gdyż przeciążenie dysku bezpośrednio wpływa na szybkość pracy komputera. Warto jak najczęściej przeglądać pozycje znajdujące się na pulpicie. Często wiele zupełnie zbędnych plików znajduje się także w folderze, gdzie lądują pobrane rzeczy.

Nie należy także zapominać, że po usunięciu wybranych pozycji trzeba także oczyścić “kosz”. To właśnie tam znajdują się usunięte przez nas pliki i w razie potrzeby, gdy znajdują się jeszcze w tym folderze, można je odzyskać. To dlatego zajmują one bardzo dużo pamięci, mimo że rzekomo zostały już usunięte.

W przypadku wątpliwości dotyczących tego, jakie pliki należy usunąć, aby nie pozbyć się czegoś niezbędnego, warto skorzystać z dedykowanego do tego celu, różnego rodzaju oprogramowania.

Konieczne może okazać się także fizyczne czyszczenie komputera z zalegającego kurzu i innych zabrudzeń. Sprężone powietrze przyda się do oczyszczenia systemu wentylacyjnego, natomiast pędzelkami można przeczyścić otwory wentylacyjne w obudowie.

Rezygnacja z programów uruchamianych przy włączaniu laptopa

Bardzo pomocne może okazać się zrezygnowanie z włączania różnego rodzaju programów, które wraz z uruchomieniem komputera rozpoczynają swoją pracę. Przeciążenie od samego momentu włączenia sprzętu może prowadzić do zwolnienia systemu już od pierwszej chwili. Dlatego ważne jest, aby wyłączyć tę opcję w swoim laptopie.

Wymiana pasty termoprzewodzącej

Należy umieścić nową pastę między procesorem a układem chłodzenia. To sprawi, że temperatura sprzętu będzie miała szansę obniżyć się nawet o kilka stopni.

Wymiana dysku HDD na SSD

Wymiana dysku może być niezwykle przydatna. SSD jest o wiele szybszy, a także sam moment jego pracy odbywa się niemal bezdźwiękowo. Uznaje się to za najbardziej efektywną metodę, która pozwoli na uzyskanie znacznego przyspieszenia laptopa. SSD to dysk półprzewodnikowy umożliwiający sprawniejszą pracę sprzętu komputerowego.

Aktualizacja systemu

Czasem to właśnie regularna aktualizacja systemu może usprawnić pracę laptopa. Brak najnowszych wersji oprogramowania może spowodować, że komputer z czasem zacznie pracować znacznie wolniej. Dlatego warto sięgać po aktualizacje, gdy jest to możliwe.

Dodanie kości pamięci RAM

Jeśli jest w laptopie taka możliwość, warto zastanowić się nad dodaniem kości pamięci RAM. Można wykonać to zadanie samodzielnie bądź zlecić usługę wykwalifikowanym osobom.  Dodanie kości znacznie wpłynie na poprawę szybkości działania sprzętu. To zupełnie normalne, że z czasem potrzeby pod względem posiadanych aplikacji i plików się zwiększają. Dlatego warto poszerzyć pamięć RAM.

Program antywirusowy

Na zwolnione działanie laptopa może mieć wpływ także obecność złośliwego oprogramowania. Warto się w tej kwestii upewnić i skorzystać ze skutecznego antywirusa. Jeśli natomiast na laptopie nie jest zainstalowany taki program, należy go niezwłocznie zastosować. Aby wybrać najlepszy, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą programów antywirusowych tutaj.

Podziel się:
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię