2022-05-17 21:10:28

Rodzaje licencji na oprogramowanie

W zależności od tego, jakiego rodzaju licencje oprogramowania komputerowego posiadamy na urządzeniu, warunki i możliwości korzystania z niego mogą się dość znacznie różnić. Dzięki temu wiemy, w jaki sposób dozwolone jest użytkowanie danego programu. Aby korzystać z aplikacji zgodnie z prawem, należy się dobrze zapoznać z rodzajami licencji na oprogramowanie.


Jakie są rodzaje licencji na oprogramowanie?


Poniżej znajduje się lista licencji na oprogramowanie i ich klasyfikacja. Odpowiednia znajomość tych kwestii pozwoli na świadome korzystanie z programów nabywanych z różnych źródeł. Niektóre z nich są ogólnodostępne, kolejne możliwe do wykorzystywania jedynie na jednym urządzeniu, natomiast inne można przenosić wraz ze zmianą komputera.

 

  • OEM i BOX

Podstawowe postaci licencji na oprogramowanie komputerowe sprzedawane w sklepach lub na stronach to OEM i BOX.

OEM to licencja na oprogramowanie przypisane do konkretnego urządzenia. W momencie zmiany podzespołów traci się możliwość korzystania z danego programu. Tak samo dzieje się w momencie wymiany sprzętu na nowy.

Licencja BOX zawiera natomiast możliwość dowolnego przenoszenia oprogramowania na inny komputer. To bardzo wygodna opcja w przypadku, gdy użytkownik posiada więcej niż jedno urządzenie.

 

  • Trial

Jest to licencja, która umożliwia korzystanie z oprogramowania przez określony czas. Najczęściej ten okres wynosi od tygodnia do nawet trzech miesięcy. Daje to szansę użytkownikowi na przetestowanie pełnych możliwości oprogramowania. Po okresie próbnym można zdecydować się na zakup dostępu, a w innych przypadkach korzystanie nie jest już możliwe.

 

  • Demo


Licencja ta dotyczy darmowych programów, których działanie jest mocno ograniczone pod względem możliwości. Stanowi tzw. wersję demonstracyjną programu.

 

  • Shareware

Licencja Shareware jest dość podobna do Demo. Pozwala za darmo lub za pośrednictwem małej opłaty wypróbować możliwości programu przed jego zakupem. Posiada ona często różnego rodzaju ograniczenia, które znikają dopiero po nabyciu pełnowartościowego produktu. Rozwiązanie to pozwala jednak na przetestowanie programu, analizując go pod kątem swoich indywidualnych potrzeb.

 

  • Public Domain
     

Jest to licencja domeny publicznej. Opiera się na dobrach, które są ogólnodostępne, a korzystanie z nich jest możliwe bez ograniczeń oraz bezpłatnie. Wynika to zazwyczaj z powodu braku spadkobierców, upływu wystarczająco długiego czasu, by prawa autorskie wygasły bądź z decyzji twórcy.

 

  • Open Source


Open Source jest licencją, która umożliwia swobodne korzystanie. Pozwala zarówno na dowolne kopiowanie kodu, jak i daje możliwość na wprowadzanie zmian wedle własnych potrzeb czy upodobań.

 

  • GPL


Licencja GPL działa na podobnych warunkach jak Open Source, jednak w tym przypadku oprócz wprowadzenia wszelkich modyfikacji wymaga także udostępnienia oryginalnej wersji. Przy zawarciu postaci źródłowej pozwala także na udostępnianie i dzielenie się nią z innymi.

 

  • Adware


Za sprawą wyrażenia zgody na pojawianie się reklam użytkownik może darmowo korzystać z oprogramowania objętego licencją Adware. Istnieje jednak funkcja wyłączenia ich. Jednak dzieje się tak w przypadku, gdy użytkownik zdecyduje się na zakup pełnej wersji. Reklamy jako źródło dochodu pozwalają na rozwój danej firmy, a co za tym idzie - jej oprogramowania. Natomiast użytkownik posiada darmowy dostęp do programu.

 

  • Freeware


Kolejna z licencji na oprogramowanie komputerowe to Freeware. Jest ona bardzo korzystna dla użytkownika, ponieważ pozwala na bezpłatne, legalne i swobodne użytkowanie danego programu. Umożliwia także rozpowszechnianie. Nie jest możliwe korzystanie z danego oprogramowania objętego Freeware pod kątem modyfikacji czy wykorzystywania w celach zarobkowych. Kod źródłowy musi pozostać w pierwotnej wersji. Twórcy udostępniają swoją pracę do ogólnego użytku, jednak często proszą o dobrowolne dotacje pozwalające na rozwój programu.



W zależności od możliwości i potrzeb istnieje wiele licencji na oprogramowanie. Rodzaje te różnią się w głównej mierze możliwościami programów, a także warunkami, które musi spełnić ich użytkownik.

Podziel się:
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię