2021-08-14 12:42:32

Premiera Parallels Desktop 17. Co nowego w popularnym programie na Maca?

Parallels Desktop 17 to najnowsza wersja popularnego oprogramowania do wirtualizacji przeznaczonego do działania na komputerach Mac. Aktualizacja wprowadza sporo nowości, w tym m.in. poprawę wydajności i wsparcie dla macOS Monterey oraz Windows 11. Dzięki Parallels Desktop 17 użytkownik może uruchomić na komputerze Mac system Windows lub Linux i korzystać z aplikacji na niego przeznaczonych w środowisku Apple, bez konieczności restartu systemu. Oprogramowanie pozwala pracować z aplikacjami z systemu Windows okno w okno z programami napisanymi z myślą o macOS. Przydaje się także podczas migracji z systemu Windows na Maca. Umożliwia bowiem stworzenie wirtualnej maszyny z rzeczywistego komputera.

Parallels Desktop 17 to zwiększona wydajność

W najnowszej wersji oznaczonej numerem 17 twórcy skupili się między innymi na poprawie wydajności. Przywracanie aplikacji systemu Windows jest teraz nawet 38% szybsze. Poprawiono też wydajność działania programów – odpowiednio o 25% przy grafice 2D oraz o 28% przy wykorzystaniu DirectX 11.

Parallels Desktop 17 został przebudowany z myślą o natywnym wsparciu dla urządzeń opartych na procesorze Apple M1 i układach Intela. Dzięki temu start systemu Windows na chipie M1 może być o 33% szybszy, a wydajność dysku wzrasta nawet o 20%.

Nowości w Parallels Desktop 17

  • Nowy sterownik graficzny dla systemu Windows - ulepszony sterownik graficzny w Parallels Desktop 17 zapewnia znacznie płynniejszą reakcję interfejsu systemu Windows i zsynchronizowane odtwarzanie wideo. Oprócz poprawy wydajności, nowy sterownik zwiększa osiąganą liczbę klatek na sekundę w wielu grach na Windowsa, zapewniając lepsze wrażenia z rozgrywki, a także oferuje lepszą synchronizację z monitorem komputera Mac.
  • Płynny tryb koherencji - w Windows 10 ekrany systemowe, takie jak zamykanie, aktualizacje i logowanie, zajmowały cały pulpit komputera Mac, zasłaniając wszystkie otwarte aplikacje. W Parallels Desktop 17 wszystkie takie ekrany są teraz zamieniane w okna macOS o zmiennych rozmiarach z paskiem tytułowym, dzięki czemu możesz skupić się na swojej pracy na Macu.
  • Usprawnione kopiowanie pomiędzy systemami – w nowej wersji możliwe jest przeciąganie i upuszczanie tekstu i grafiki pomiędzy aplikacjami na macOS i Windowsa, dzięki czemu przyspieszysz tworzenie treści. Możliwe jest nawet korzystanie ze skrótu Shift+Option+Command+V w celu wklejania niesformatowanego tekstu do wirtualnych maszyn.
  • Wsparcie dla macOS Monterey – Parallels Desktop 17 jest zoptymalizowany do poprawnego działania z najnowszym systemem macOS Monterey. Umożliwia m.in. przeciąganie i upuszczanie tekstu i grafik z aplikacji dla Windowsa do funkcji Quick Note systemu macOS. Możesz też w łatwy sposób zainstalować macOS Monterey na maszynie wirtualnej, korzystając z dedykowanego asystenta instalacji.


Funkcje stworzone z myślą o procesorze Apple M1

Korzystanie z Parallels Desktop 17 na Macu z procesorem Apple M1 jest teraz jeszcze przyjemniejsze. Oprogramowanie otrzymało m.in. możliwość rozpoznawania stanu baterii. Dzięki temu wirtualizowany Windows 10 może włączyć oszczędzanie energii, gdy bateria Maca będzie bliska wyczerpaniu. Windows 10 wirtualizowany na urządzeniu z procesorem Apple M1 będzie mógł też działać ze znacznie wyższą wydajnością dysku, przez co będzie bardziej płynny.

Poprawiono ponadto rozwiązania związane z zabezpieczeniami. Nowy wirtualny chip TPM umożliwia teraz włączenie w Windows 10 i Windows 11 BitLockera i Secure Boot, by lepiej chronić dane. Możliwe jest nawet podłączenie czytnika linii papilarnych do złącza USB, by działał on z funkcją Windows Hello.

Poprawiono też wirtualizację systemu Linux. Użytkownicy mogą teraz korzystać w tym środowisku z wielokanałowego dźwięku z wbudowanymi sterownikami. Zmiana rozmiaru okienka wirtualizacji Linuksa sprawi natomiast, że system automatycznie odświeży i zastosuje nową rozdzielczość.

Mniejsze nowości, które także mają znaczenie

Parallels Desktop 17 to także szereg pomniejszych nowości, które również wpływają na komfortową wirtualizację i korzystanie z innych systemów operacyjnych na Macu. Oto najważniejsze z nich:

  • Automatyczna alokacja procesora i pamięci sprawia, że wydajność systemu Windows jest teraz jeszcze większa.
  • Możliwość wyświetlania wirtualnej maszyny z Linuksem w trybie pełnoekranowym na wielu monitorach.
  • Wsparcie dla urządzeń USB 3.1 ułatwia korzystanie z superszybkich przenośnych nośników USB, w tym dysków SSD Samsung T7 Touch, Pro Elite i innych.
  • Nowy sterownik sieciowy dla wirtualnych maszyn z systemem macOS sprawia, że połączenie jest nawet o 60% szybsze.
  • Przyjazne dla użytkownika nazwy urządzeń USB w menu Parallels Desktop ułatwiają identyfikację i wybór pożądanego sprzętu USB do podłączenia w systemie Windows.
  • Możliwość zmapowania AltGr do lewego klawisza Mac Option pozwalają wprowadzać znaki akcentowane i symbole specjalne w systemie Windows.

Podziel się:
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię