2022-05-10 17:17:05

Oznaki wirusa na komputerze

Wirus komputerowy, zwany także złośliwym oprogramowaniem, przynosi właścicielom urządzeń wiele niepożądanych strat. W najgorszym przypadku możemy utracić dostęp do sprzętu, a także zostać okradzionymi z danych osobowych. Analogicznie do prawdziwego wirusa posiada zdolność samopowielania się, a także wnikania do kolejnych systemów. Zainfekowane pliki mogą nam przysporzyć wielu problemów. Zatem – jak poznać wirusa na komputerze?

 

Najczęstsze objawy wirusa na komputerze


Najprościej rzecz ujmując, oznaki wirusa stanowią pewne zaburzenia w jego funkcjonowaniu. Kiedy nasz komputer zaczyna nagle pracować niespotykanie wolno, powinien to być dla nas sygnał alarmujący. Nie musi to koniecznie oznaczać obecności wirusa, ale może być tego wskaźnikiem. Wolna praca może wynikać z tego, że złośliwe oprogramowanie pobiera zasoby systemowe. W takiej sytuacji warto przeskanować urządzenie oraz sprawdzić, czy jakieś nieznane programy działają w tle.

Objawy wirusa na laptopie to także wyskakujące, podejrzane komunikaty, a także sytuacje, w których komputer przekierowuje nas na strony, których nie wyszukiwaliśmy. Często są to strony pornograficzne lub oferujące internetowe randki. Wirus często zmienia także naszą domyślną wyszukiwarkę bądź ulubione strony.

Problemy z połączeniem się z internetem również jest częstą oznaką obecności złośliwego oprogramowania. W takim przypadku należy najpierw upewnić się, że wszystkie kable i wtyczki są na swoim miejscu. Warto skontaktować się ze swoim dostawcą internetu, żeby wyeliminować wszystkie potencjalne przyczyny problemu. Jeżeli to nie pomoże, należy przeskanować komputer, a jeżeli kłopot będzie nadal występował – zainstalować najnowszą wersję oprogramowania. Powinna ona zostać pobrana z innego urządzenia.

Oznaki wirusa na mogą być także związane z programami. Jeżeli zauważyliśmy, że na naszym komputerze pojawiły się aplikacje, których nie zainstalowaliśmy, mamy problem z uruchomieniem jakiegoś oprogramowania lub stwierdziliśmy zniknięcie naszego programu antywirusowego – może to świadczyć o obecności wirusa. Podejrzanym powinno nam wydać się zniknięcie plików, które przechowywaliśmy na naszym komputerze.


Jak sprawdzić, czy na komputerze jest wirus? Jak się go pozbyć?


Powyższe oznaki nie zawsze muszą przesądzać o obecności wirusa na naszym komputerze. Zwłaszcza jeśli występują pojedynczo i jednorazowo. Choć dzisiejsze złośliwe oprogramowania zazwyczaj działają niezauważalnie, nagromadzenie wymienionych problemów oraz ich natężenie powinno zwrócić naszą uwagę. Jak rozpoznać wirusa na i mieć pewność, że to właśnie on jest źródłem problemów?

Pierwszą czynnością, którą powinniśmy wykonać, jest oczywiście przeskanowanie komputera w jego poszukiwaniu. Jeżeli oprogramowanie znajdzie szkodnika, będzie można go dość łatwo usunąć. W sytuacji, gdy usunięcie nie chce dojść do skutku, warto spróbować wykonać skanowanie awaryjne.

 

Sprawdź ceny: programy antywirusowe


Aby sprawdzić, czy objawy wirusa na laptopie rzeczywiście świadczą o jego obecności, można również otworzyć Menedżer zadań Windows. Złośliwe oprogramowanie zazwyczaj używa bardzo intensywnie procesora, zasobów dyskowych, a także pamięci. Podejrzane programy możemy także sprawdzić, klikając na nie prawym przyciskiem myszy i wybierając opcję “wyszukaj online”.

Dobrym pomysłem na upewnienie się co do obecności wirusa będzie również zresetowanie systemu Windows do stanu domyślnego

 

Jak chronić się przed wirusami komputerowymi?

 

Kiedy już pozbędziemy się szkodnika, warto wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że oznaki wirusa na laptopie odejdą w zapomnienie.

Niezwykle istotne jest regularne aktualizowanie systemu, wyszukiwarki oraz aplikacji. Dzięki temu znacznie utrudnimy wirusowi przedostanie się przez luki w zabezpieczeniach. Pamiętajmy również, by wszelkie programy pobierać wyłącznie z zaufanych źródeł, a ryzyko zainfekowania urządzenia zostanie zmniejszone. Pod żadnym pozorem nie otwierajmy podejrzanych linków ani załączników wysyłanych przez nieznanych nadawców. Dobrym pomysłem będzie także regularne skanowanie komputera.

Podziel się:
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię