2023-02-23 13:28:23

Najpopularniejsze języki programowania - jakie warto znać

Wiele osób marzy o rozpoczęciu pracy na stanowisku programisty. Aby spełnić to pragnienie, należy zdobyć sporą wiedzę. Przede wszystkim trzeba nauczyć się języków programowania, czyli obsługi narzędzi służących do formułowania oprogramowania komputerowego. Bez nich nie istniałaby żadna wirtualna usługa. Obecnie można wyróżnić wiele języków programowania, jednak na początku warto zaznajomić się z tymi najpopularniejszymi.

Co to jest język programowania?
Zanim przejdziemy do wskazania najbardziej znanych języków programowania, chcielibyśmy wytłumaczyć, czym dokładnie są. Otóż według najpopularniejszych definicji, językiem programowania nazywa się zbiór zasad, które wskazują, kiedy ciąg symboli tworzy program komputerowy, a także jakie obliczenia opisuje. Można również powiedzieć, że stanowi on narzędzie przeznaczone do tworzenia oprogramowania komputerowego. Umożliwia przekazywanie poleceń urządzeniom i kontrolowania danych maszyn przy pomocy innych sprzętów

W skład języków programowania wchodzi składnia określająca typy dostępnych symboli i zasady, zgodnie z którymi symbole można połączyć w większe struktury. Drugim elementem języków programowania jest semantyka definiująca znaczenie symboli i ich funkcję w danym programie komputerowym. W skład języków programowania zwykle zaliczają się także typy danych oraz standardowe biblioteki.

Jaki język programowania jest najpopularniejszy? 
Gdy już wiadomo, co to jest język programowania, czas poznać najpopularniejsze typy tych narzędzi. Obecnie istnieje ich bardzo duża liczba, jednak podczas nauki programowania warto skupić się na tych najbardziej znanych, a zarazem najczęściej używanych, m.in. JavaScript, Swift, C++ czy Python.

Python
Wymieniając najpopularniejsze języki programowania, nie można pominąć Pythona. O tym narzędziu słyszał niemal każdy, nawet osoby niezwiązane z IT. Zostało opracowane we wczesnych latach 90. XX wieku przez holenderskiego programistę - Guido van Rossum. Narzędzie to wykorzystywane jest przy obsłudze wielu bardzo popularnych aplikacji, m.in. takich jak Spotify, YouTube, Instagram czy Pinterest. Z tego względu specjaliści znający ten język są poszukiwani przez wiele korporacji.

Python ma wiele zalet, dlatego jest tak chętnie wykorzystywany na całym świecie. Przede wszystkim cechuje się czytelnością, obsługuje zaawansowane mechanizmy skryptowe, oferuje liczne opcje kodowania, posiada bardzo bogatą bibliotekę i odznacza się stosunkową łatwością w obsłudze. Ponadto wyróżnia się wysoką jakością oraz czytelną składnią, a także umożliwia tworzenie gier, witryn internetowych, aplikacji i wielu innych.

JavaScript
Wśród najpopularniejszych języków programowania nie może zabraknąć również JavaScript, czyli profesjonalnego narzędzia do tworzenia stron internetowych. Język ten w 1995 roku wynalazł Brendan Eich - haker i amerykański programista pracujący wówczas dla Netscape Communications.

JavaScript, podobnie jak Python, ma swoją rzeszę fanów i nieustannie zyskuje na popularności. Jaki jest jego fenomen? Otóż ten język programowania wyróżnia się prostotą oraz uniwersalnością. Ma nieskomplikowaną i intuicyjną składnię, pozwala na wykonanie niemal wszystkich możliwych działań na stronie, a dodatkowo jest ciągle rozwijany.

C++ 
Kolejnym najpopularniejszym językiem programowania jest C++. To najstarszy język spośród wymienionych. Został opracowany w latach 80. XX wieku przez duńskiego informatyka Bjarne Stroustrupa. Język C++ jest właściwie rozszerzeniem języka C. 

Podobnie jak JavaScript i Python ma wiele zalet. Przede wszystkim znajduje zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach programowania, pracuje z dużą szybkością niezależnie od liczby wierszy, a dodatkowo obsługuje wiele bibliotek. Jego ogromnym plusem jest również fakt, iż pozwala tworzyć duże, a zarazem skomplikowane programy.

Java 
Do najpopularniejszych języków programów zalicza się także Java, choć obecnie jest mocno wypierana przez swoją konkurencję. Wynaleziono ją w 1991 roku, a za jej twórcę uważa się firmę Sun na czele z dwoma programistami - Jamesem Goslingiem i Patrickiem Naughtonem.

Java ceniona jest przede wszystkim za przenośność i szybkość. Można uruchomić ją na każdym urządzeniu, które posiada zainstalowaną tzw. wirtualną maszynę Javy. Ponadto język ten ma bardzo wiele bibliotek, dzięki którym tworzenie programów staje się proste oraz szybkie. Zaletą Javy jest z pewnością również fakt, iż pisanie na niej kodów jest wygodne i sprawne. Obecnie ten język wykorzystuje się głównie do tworzenia stron lub aplikacji mobilnych.

Nasza oferta oprogramowanie dla programistów dostępna jest tutaj.
 

 

 

 

 

Podziel się:
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię