2021-05-27 20:22:13

Najlepszy program do tworzenia kopii zapasowych danych? Poznaj Macrium Reflect w wersji 8

Regularne wykonywanie kopii zapasowych to klucz do bezpieczeństwa naszych danych – wie o tym każdy, kto choć raz stracił dostęp do cennych plików i nie mógł ich odzyskać. Własnoręczne kopiowanie danych jest jednak uporczywe i mało efektywne, dlatego na rynku znaleźć można wiele narzędzi zaprojektowanych z myślą o automatycznym tworzeniu kopii zapasowych. Który z nich jest najlepszy i jakie dokładnie funkcje oferuje? Warto przyjrzeć się oprogramowaniu Macrium Reflect.

Macrium Reflect to jeden z najlepszych programów do tworzenia kopii zapasowych danych. Na tym jego możliwości oczywiście się nie kończą. Narzędzie oferuje szereg innych funkcji, które mogą okazać się bardzo przydatne podczas zarządzania plikami. Aplikacja pomoże także podczas migracji systemu lub danych na nowy dysk – z powodzeniem może sklonować każdy nośnik, nawet ten, na którym znajduje się właśnie uruchomiony system Windows.

1

Tworzenie kopii zapasowych z Macrium Reflect

Najważniejsze funkcje oprogramowania Reflect związane są oczywiście z tworzeniem kopii zapasowych. Użytkownik może wręcz przebierać w przydatnych opcjach oferowanych przez program. Wśród nich jest możliwość między innymi stworzenia obrazu wybranej partycji lub całego dysku i zapisania go w formacie nadającym się do późniejszego przywrócenia czy też szybkiego emulowania (w celu przejrzenia dostępnych w nim plików).

Stworzenie takiego obrazu jest bardzo proste. Wystarczy zaznaczyć dysk, którego obraz chcemy wykonać, a następnie przejść przez kolejne kroki intuicyjnego kreatora, wybierając ścieżkę zapisu czy sposób tworzenia regularnych kopii.

Oprogramowanie domyślnie stosuje kompresję, by przechowywane kopie zapasowe nie zajmowały na dysku tyle samo miejsca, co oryginalne pliki. Stopień kompresji można dostosować w opcjach. Im jest on większy, tym mniej przestrzeni zajmą kopie zapasowe, ale jednocześnie tworzenie i przywracanie takiego obrazu będzie trwać nieco dłużej. Macrium Reflect odznacza się jednak w całym procesie dużą szybkością – stworzenie obrazu dysku o pojemności około 120 GB zajmuje przy średniej kompresji mniej niż 10 minut, choć dokładny czas zależy oczywiście od parametrów posiadanych dysków. W przypadku operacji na szybkich dyskach SSD czas ten będzie jeszcze krótszy. Podczas samego tworzenia kopii możemy ponadto zdecydować, jak ważny jest to dla nas proces, przydzielając mu mniej lub więcej zasobów komputera. Stworzony obraz dysku 120 GB przy średniej kompresji zajmuje około 50 GB.

2

Macrium Reflect pozwala także na tworzenie kopii zapasowej wybranych plików lub folderów. Nie musimy więc ograniczać się do całego dysku lub partycji. W przypadku folderów możliwe jest nawet wskazanie, jakie rodzaje plików mają być wliczane do kopii, a jakie nie. Rozszerzenia można dowolnie dodawać lub wykluczać. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby wykonywać kopie wyłącznie plików muzycznych lub dokumentów tekstowych.

W opcjach zaawansowanych, oprócz ustawienia stopnia kompresji i rozmiaru pojedynczych plików (dzięki temu backup można w częściach zmieścić np. na kilku pendrive’ach), możliwe jest zabezpieczenie kopii hasłem, dodanie komentarzy czy skonfigurowanie powiadomienia, które zostanie wysłane na adres e-mail.

Tworzenie scenariuszy kopii zapasowych

Mocną stroną Macrium Reflect jest możliwość zaprogramowania regularnych, automatycznych kopii zapasowych wskazanych dysków lub folderów i plików. Dzięki temu raz stworzony scenariusz będzie wdrażany w życie bez naszej ingerencji, a kopie zapasowe tworzone i nadpisywane we wskazanym miejscu.

Zaawansowane opcje automatyzacji pozwalają nam dostosować tworzenie kopii do własnych wymagań i preferencji. Autorzy udostępnili kilka scenariuszy, które w przypadku większości użytkowników w zupełności wystarczą.

Mowa między innymi o schemacie, w którym pełna kopia zapasowa wskazanych plików tworzona jest np. w pierwszy poniedziałek każdego miesiąca o godzinie 9:00. Raz na tydzień powstawać będzie ponadto kopia różnicowa, a codziennie przyrostowa.

3

Użytkownik może dostosować liczbę, częstotliwość i rodzaj wykonywanych kopii według własnych preferencji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyrostowa kopia tworzona była nawet co 15 minut, jeżeli sytuacja tego wymaga.

Czym się różnią poszczególne rodzaje kopii zapasowych?

  • Pełna kopia zapasowa – kopiowane są wszystkie wskazane pliki i foldery. Wykonywana jest zawsze jako pierwsza i stanowi „obraz startowy” do dalszych kopii. Ze względu, iż kopiowane są wszystkie pliki, jej utworzenie trwa najdłużej.
  • Różnicowa kopia zapasowa – kopiowane są wyłącznie te pliki, które od momentu ostatniej pełnej kopii zostały stworzone lub zmodyfikowane. Dzięki temu jej wykonywanie jest stosunkowo krótkie. Do przywrócenia danych oprócz wybranej kopii różnicowej, wymagana jest również pełna kopia.
  • Przyrostowa kopia zapasowa – kopiuje wszystkie pliki, które zostały stworzone lub zmodyfikowane od momentu utworzenia ostatniej dowolnej kopii zapasowej. Zajmuje najmniej czasu, ale jej przywrócenie będzie najdłuższe. Oprócz pełnej kopii wymagane będą bowiem wszystkie stworzone do tego momentu kopie przyrostowe.


Podczas planowania własnego schematu użytkownik może ponadto określić, ile kopii danego rodzaju ma być przechowywanych na dysku, zanim starsze zostaną usunięte i zastąpione przez najnowsze. Możliwe jest także ustawienie reguły, która usunie starsze kopie, jeżeli na dysku zacznie brakować miejsca.

Odzyskiwanie kopii zapasowych

Odzyskiwanie wcześniej utworzonych kopii zapasowych jest równie proste, jak ich tworzenie. Na dedykowanej tej opcji zakładce wystarczy wskazać obraz z kopią, którą chcemy przywrócić, a następnie wybrać pliki, które mają zostać przywrócone.

Pliki i foldery można przywrócić w oryginalne miejsce lub zupełnie inne, wskazane własnoręcznie. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby z poziomu programu przeglądać utworzone obrazy kopii zapasowych w poszukiwaniu konkretnego pliku. Nie trzeba przywracać całej partycji, aby np. znaleźć jeden konkretny folder. Dzieje się tak dzięki opcji natychmiastowej wirtualizacji posiadanych obrazów kopii zapasowych.

4

W podobny sposób można przywracać całe dyski lub partycje. W tym przypadku program umożliwia wygodne przeciąganie wybranych partycji, które chcemy przywrócić w miejsce aktualnych.

Funkcje dodatkowe Macrium Reflect

Macrium Reflect jest też świetnym narzędziem do klonowania dysków lub partycji. Funkcja ta przydaje się, gdy kupujemy np. nowy dysk SSD i chcemy na niego przenieść wszystkie pliki ze starego nośnika. Operacja ta jest możliwa nawet na partycjach systemowych, dzięki czemu podmiana starego dysku na nowy jest szybka i bezproblemowa.

Inną przydatną funkcją jest tworzenie nośnika ratunkowego systemu Windows, w trakcie którego możemy dodać menu bootowania czy sterowniki urządzeń, które umożliwią korzystanie np. z Wi-Fi podczas przywracania. Taki nośnik może się okazać niezbędną pomocą w przypadku awarii systemu i prób jego przywrócenia do poprzedniego stanu.

5

Jednym kliknięciem można też stworzyć kopię całego Windowsa, którą można w późniejszym czasie przywrócić, korzystając właśnie z nośnika ratunkowego. Macrium Reflect automatycznie określi, które dyski i partycje należy skopiować, aby późniejsze przywrócenie systemu było możliwe.

Przydatnym modułem jest też Macrium Image Guardian, który jest swoistym strażnikiem wykonanych przez program kopii zapasowych. Przeciwdziała on atakom ransomware i chroni obrazy kopii przed ich niepożądanym zaszyfrowaniem przez złośliwe oprogramowanie.

Wśród innych funkcji i udoskonaleń warto chociażby wymienić technologię Rapid Delta Restore, która przyspiesza przywracanie kopii zapasowych poprzez analizę danych i kopiowanie wyłącznie tych plików, które uległy zmianie.

Macrium Reflect 8 – co nowego w programie?

Nowe, ósme wydanie Macrium Reflect wprowadziło kilka nowości. Oto najważniejsze z nich:

  • Natychmiastowa wirtualizacja obrazów kopii zapasowych – od teraz Macrium Reflect bazuje nie tylko na technologii wirtualizacji Microsoft Hyper-V, ale również na alternatywnym rozwiązaniu Oracle VirtualBox.
  • Automatyczna zmiana rozmiaru partycji – program automatycznie dostosuje wielkość partycji w przypadku przywracania kopii lub klonowania dysku na nośnik o innym rozmiarze.
  • Wsparcie dla nośników flash – dodano możliwość wykonywania kopii zapasowej kart SD i pamięci flash.
  • Usprawniony interfejs – wsparcie dla wyższej rozdzielczości i ciemnego motywu interfejsu. Dodano też nowe menu dla przywracania kopii zapasowych.
  • Wsparcie dla Windows ReFS – zwiększono dostępność i skalowalność danych przy jednoczesnym zachowaniu ich integralności.
  • Nowe schematy kopii zapasowych – dodano schemat dzienny, który przydaje się przy tworzeniu kopii plików, które są dynamicznie modyfikowane w ciągu dnia.

Podziel się:
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię