2021-08-30 22:44:01

Co nowego w TeamCity? Sprawdź nowości

Popularna platforma TeamCity, ułatwiająca ciągłą integrację i wdrażanie rozbudowanych projektów informatycznych i programistycznych, otrzymała w ostatnim czasie sporo nowych funkcji. To między innymi nowe build runnery, usprawniona integracja z Perforce i dodatkowe możliwości związane z bezpieczeństwem. Sprawdź, co nowego w TeamCity 2021.1.

Build runner dla skryptów Kotlina
W ciągu ostatnich kilku lat Kotlin bardzo się rozwinął. Twórcy TeamCity zauważyli duże zainteresowanie wykorzystaniem go nie tylko do konfigurowania pipeline'ów jako kodu, ale także do pisania skryptów dla buildów.

Nowy build runner dla skryptów Kotlina świetnie sprawdzi się w wielu różnych scenariuszach. Jest on wieloplatformowy, wspiera importowanie zewnętrznych bibliotek i może być używany w większości miejsc, w których użytkownicy obecnie używają build runnera wiersza poleceń.

Build runner dla Node.js
JavaScript to obecnie najpopularniejszy język programowania na świecie. Wiele zawdzięcza m.in. Node.js, wiodącemu środowisku runtime dla JavaScript. TeamCity 2021.1 wyposażony jest w nowy build runner dla Node.js, który zapewnia najwyższej klasy wsparcie dla tworzenia aplikacji webowych. Obsługuje npm i yarn, może pracować z publicznymi i prywatnymi rejestrami oraz automatycznie wykrywa kroki buildów na podstawie package.json.

Tak jak w przypadku wszystkich innych build runnerów w TeamCity, użytkownicy mogą uruchomić swoje kompilacje wewnątrz kontenera Docker i przygotować je za pomocą konfiguracji opartej na Kotlinie.

Zrzuty wątków dla buildów opartych na Dockerze
TeamCity zawsze pozwalał na przeglądanie zrzutów wątków procesów działających z wykorzystaniem agentów buildów. Jednakże, gdy build był uruchomiony w Dockerze, było to trudne. Wersja 2021.1 pozwala na przeglądanie zrzutów wątków procesów Java uruchomionych w kontenerach Docker na dowolnym systemie operacyjnym. Dla kontenerów Docker opartych na systemie Linux, można również zobaczyć listę innych uruchomionych poleceń i ich parametrów.

Ulepszona integracja z Perforce
TeamCity zawsze słynęło z możliwości skalowania do dużych projektów z dużą liczbą ogromnych plików, a także z doskonałej integracji z Perforce. Wersja 2021.1 jeszcze bardziej usprawnia współpracę z Perforce dzięki następującym funkcjom:

  • Usprawniona konfiguracja hooków commitów - teraz można skonfigurować hooki commitów i automatycznie wyzwalać kompilacje, instalując tylko jeden skrypt na serwerze Perforce.
  • Czyszczenie przestrzeni roboczych Perforce - platforma oferuje teraz ręczne i automatyczne czyszczenie przestrzeni roboczych Perforce utworzonych przez serwer TeamCity.
  • Obsługa specyfikacji ChangeView – użytkownicy mogą teraz ograniczyć zakres roota VCS do określonych rewizji, korzystając ze specyfikacji ChangeView.


Usprawnione bezpieczeństwo
Wersja 2021.1 pozwala na generowanie tokenów dostępu, które są ograniczone w czasie i zakresie. Użytkownicy mogą teraz nadać skryptom, które współdziałają z API TeamCity, prawa wystarczające do wykonania ich zadania, bez obawy, że otrzymają zbyt wiele uprawnień. Nie trzeba  już także pamiętać o odebraniu im dostępu po zakończeniu pracy.

Nowa wersja oferuje także możliwość skorzystania z oddzielnych uprawnień dla buildów z niestandardowymi patchami. Dzięki temu ma się pewność, że cały wykonywany kod jest autorstwa wyłącznie zaufanych użytkowników.

Większe możliwości konfiguracji
TeamCity 2021.1 oferuje nowe możliwości kontroli nad konfiguracją kompilacji. Wyzwalacze kompilacji mogą teraz definiować niestandardowe parametry, aby włączyć lub wyłączyć kroki kompilacji lub zmienić to, co dzieje się wewnątrz skryptów kompilacji.

Oprogramowanie umożliwia teraz szybsze budowanie na agentach w chmurze. W wersji 2021.1 możliwe jest włączenie funkcji Git shallow cloning i sprawdzanie ostatniej iteracji kodu źródłowego za pomocą „depth=1”, bez tworzenia lokalnych mirrorów Gita.

Pojawiło się też wsparcie dla wielu wyzwalaczy VCS, dzięki czemu użytkownik nie jest ograniczony wyłącznie do jednego na pojedynczą konfigurację buildu. TeamCity umożliwia teraz dodanie wielu wyzwalaczy z różnymi regułami i filtrami branchów.

Standardowo TeamCity umożliwia edycję pipeline’ów CI/CD poprzez interfejs użytkownika, poprzez konfigurację Kotlin lub z wykorzystaniem obu tych sposobów. Mieszanie obu z nich może jednak prowadzić do problemu z wersjami, dlatego twórcy dodali możliwość wyłączenia edycji poprzez interfejs użytkownika.

Lepsza dostępność
Dla wielu dużych organizacji wysoka dostępność CI ma krytyczne znaczenie dla optymalnego przepływu pracy. TeamCity 2021.1 usprawnia ten aspekt dzięki trzem nowym funkcjom:

  • Przełączanie odpowiedzialności węzła głównego – im większa jest konfiguracja CI/CD, tym ważniejsze staje się regularne wykonywanie działań związanych z utrzymaniem serwerów. Każdy przestój serwera przekłada się jednak na obniżoną produktywność zespołu, dlatego w TeamCity 2021.1 pojawiła się możliwość przerzucenia zadań węzła głównego na węzeł dodatkowy. Serwer pomocniczy staje się wtedy serwerem głównym i automatycznie przejmuje wszystkie jego obowiązki, w tym przetwarzanie kompilacji i zarządzanie agentami kompilacji.
  • Kontrolowanie liczby kompilacji na węzłach pomocniczych - TeamCity pozwala teraz na określenie udziału buildów, które będą przetwarzane przez węzły. Pomaga to upewnić się, że każdy serwer bierze na siebie odpowiednią część obciążenia związanego z przetwarzaniem kompilacji i nie przekracza swoich możliwości sprzętowych.
  • Usprawnione wyszukiwanie - wcześniej każdy węzeł TeamCity miał swój własny indeks wyszukiwania, który był przechowywany lokalnie. Wersja 2021.1 udostępnia alternatywny mechanizm wyszukiwania oparty na Elasticsearch. Ma on indeks rozproszony, zużywa mniej miejsca na dysku i działa wydajniej w instalacjach z wieloma węzłami.


Wygodniejszy i łatwiejszy w obsłudze interfejs
TeamCity 2021.1 otrzymał też usprawnienia związane z interfejsem użytkownika. Dodano między innymi wirtualnego asystenta, który pomoże w nawigacji po poszczególnych elementach platformy. Twórcy dodali też szereg usprawnień dla widżetu Build Status oraz przebudowali wygląd strony Build Overview i podglądu hierarchii projektu.

Podziel się:
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię