2022-01-12 08:37:11

ATLAS.ti 22 wydane. Co nowego w programie do analizy jakościowej?

ATLAS.ti to rozbudowane narzędzie ułatwiające analizę jakościową bardzo dużych pakietów danych, w skład których wchodzą dokumenty tekstowe, grafiki, materiały audio oraz wideo. Twórcy oprogramowania wydali właśnie nową wersję, która wprowadza wiele nowości, w tym m.in. możliwość importowania komentarzy z mediów społecznościowych.

ATLAS.ti 22 wprowadza wiele nowości ułatwiających przeprowadzanie analizy jakościowej. W najnowszej wersji programu użytkownicy i badacze mogą np. tworzyć własną hierarchię kodów, a także organizować przypisane kody w foldery i subfoldery.

Inną możliwością jest łatwe importowanie komentarzy na wybrane tematy bezpośrednio z mediów społecznościowych. Dzięki temu badacze mogą poznać szerszy kontekst na interesujący ich temat. Narzędzie obsługuje importowanie komentarzy z takich serwisów, jak Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, TikTok, Twitch, VK, Discord czy Steam. Rozwiązanie pozwala ponadto określić sentyment wypowiedzi: np. pozytywny czy negatywny.

Usprawniono też import danych z wszelkiego rodzaju ankiet. Od teraz nie ma potrzeby dodawania żadnej składni przed zaciągnięciem danych. Możliwy jest więc import danych w takiej samej formie, w jakiej zostały one wyeksportowane z narzędzi Google Forms, Survey Monkey, Qualtrix itp. Za pomocą intuicyjnego kreatora użytkownicy mogą ponadto wybrać, jakie dane powinny zostać zaimportowane, a jakie wykluczone z pracy.

Twórcy dodali też możliwość wyszukiwania koncepcyjnego, które świetnie sprawdzi się w przypadku, gdy chcemy uzyskać wgląd w jakąś sytuację. Wystarczy wpisać odpowiednie słowo kluczowe. Rozwiązanie to ma jednak wiele innych zastosowań. Może na przykład posłużyć do kodowania i przeglądu literatury lub do wyszukiwania informacji w większych raportach.

ATLAS.ti 22 to także usprawnienia w chmurach i listach słów. Twórcy dodali dodatkowe opcje filtrowania, np. po specyficznych elementach gramatycznych, takich jak przymiotniki, rzeczowniki, liczebniki, zaimki itp.

Pojawiły się ponadto nowe metody wizualizacji danych. W najnowszej wersji programu użytkownicy mogą w szybki i prosty sposób tworzyć wykresy słupkowe. Dodano też interaktywny komunikator do kontaktu z pomocą techniczną.

ATLAS.ti doczekał się też wsparcia dla nowych rodzajów plików. Dodano m.in. obsługę e-booków w formatach .epub oraz .mobi. Pojawiła się też obsługa rysunków i diagramów tworzonych w Microsoft Visio, Libre Office Draw oraz OpenOffice Draw. Program radzi sobie już także ze slajdami z Microsoft PowerPoint.

Podziel się:
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię