2018-06-18 20:04:19

AOMEI Backupper – jak wykonać kopię zapasową danych?

Wykonywanie kopii zapasowej danych to czynność, którą każdy posiadacz komputera powinien robić regularnie. Dzięki temu może się ustrzec przed nagłą utratą ważnych danych, niezależnie od tego, czy są to firmowe pliki, czy też zdjęcia z wakacji. Osobom wykonującym backup danych niestraszne są awarie sprzętu czy infekcje wirusami, bowiem najważniejsze pliki mogą w dowolnym momencie zostać odzyskane.

AOMEI Backupper Professional to narzędzie przygotowane z myślą o wykonywaniu kopii zapasowych wybranych plików, folderów, a nawet całego systemu czy też partycji. Posiada też wiele funkcji dodatkowych, które ułatwiają regularne wykonywanie backupu danych.

Jak wykonać kopię systemu?
Jedną z podstawowych funkcji AOMEI Backupper Professional jest wykonywanie kopii zapasowej całego systemu operacyjnego. Dzięki temu użytkownik może w dowolnym momencie przywrócić komputer do momentu, w którym wykonał kopię.

Stosowną funkcję znajdziemy w menu „Backup”. Wystarczy kliknąć „System Backup”.

Aomei


W kolejnym kroku wskazujemy partycję systemową, której backup chcemy wykonać. W polu „Task Name” warto wpisać nazwę kopii zapasowej, by w przyszłości łatwo móc ją odróżnić od innych. Może to być np. aktualna data, ułatwiająca późniejsze rozpoznanie.

Aomei


Następnie wskazujemy miejsce, gdzie zapisany ma zostać obraz z kopią zapasową. Należy przygotować odpowiednio dużo miejsca. W zależności od wielkości partycji systemowej, backup może wymagać nawet kilkadziesiąt GB wolnej przestrzeni.

Aomei


Przed rozpoczęciem wykonywania kopii zapasowej warto zapoznać się z możliwościami dodatkowymi, jakie oferuje AOMEI Backupper Professional. W tym celu klikamy „Backup Options”.

Aomei
 

Oto opcje warte uwagi:

  • Enable encryptions for backups – zaznaczając tę opcję możemy zaszyfrować wykonywany obraz systemu. Dzięki temu jego przywrócenie będzie wymagać podania wcześniej ustalonego przez nas hasła.
  • Compression – na zakładce Compression ustalamy stopień kompresji danych. None oznacza, że kompresja nie będzie stosowana, a wielkość kopii zapasowej będzie odpowiadać wielkości naszego dysku systemowego. Normal jest wyważeniem pomiędzy stopniem kompresji, a czasem potrzebnym na wykonanie kopii. High stawia natomiast na maksymalną kompresję, przez co obraz będzie zajmować najmniej miejsca. Jego wykonanie zajmie jednak znacznie więcej czasu.
  • Splitting – zakładka Splitting służy do podziału obrazu na części, dzięki czemu ich przechowywanie i przenoszenie będzie znacznie łatwiejsze.
  • Intelligent Sector – zakładka określa, które sektory dysku mają zostać skopiowane. Intelligent Sector Backup to rekomendowana opcja, która wykonuje kopię zapasową wyłącznie tych sektorów, które są aktywnie używane przez system. Exact Backup wykonuje kopię wszystkich sektorów, niezależnie od tego, czy są użytkowane przez system, czy też nie. Taka kopia zajmuje znacznie więcej miejsca.
  • VSS – funkcja VSS umożliwia wykonywanie kopii zapasowej w trakcie działania systemu. To technologia dostarczana przez Microsoft. Alternatywnie można skorzystać z podobnej technologii przygotowanej przez AOMEI, jednak nie jest to zalecane.


Na ekranie wykonywania kopii zapasowej można też zaplanować regularny backup. W tym celu klikamy w „Schedule”

Aomei


Program oferuje kilka ustawień z tym związanych:

  • Run once only at – kopia zostanie wykonana wyłącznie raz, w określonym dniu i godzinie
  • Run once every day at – kopia będzie wykonywana każdego dnia o wskazanej godzinie
  • Intervals – kopia będzie wykonywana każdego dnia w określonych interwałach czasowych. Można zatem wybrać godziny, w których nie korzystamy z komputera.
  • Z rozsuwanego menu można ponadto wybrać nie tylko codzienne kopie zapasowe, ale również cotygodniowe, comiesięczne, a nawet wykonywanie kopii w czasie rzeczywistym.


Aomei

W zakładce Advanced możemy natomiast wybrać formę wykonywania backupu. Szersze objaśnienie poszczególnych trybów znajduje się poniżej.

W menu wykonywania kopii zapasowej znajduje się również opcja Scheme, dzięki której można określić sposób przechowywania i usuwania starych backupów. Szerzej na ten temat piszemy poniżej.

Gdy wszystkie elementy są gotowe, klikamy Start Backup i rozpoczynamy proces wykonywania kopii zapasowej.

Aomei


W podobny sposób można wykonać kopię zapasową dysku, partycji lub plików, wybierając stosowną opcję z głównego menu.

Rodzaje backupów
W trakcie tworzenia harmonogramu regularnego wykonywania backupu możemy wybrać jeden z trzech rodzajów. Oto, czym się one różnią:

  • Full Backup – jak sama nazwa wskazuje, każdorazowo wykonywany jest pełny backup plików. Jednorazowe jego wykonanie jest koniecznie, jednak później może stanowić podstawę dwóch innych rodzajów backupu. Z oczywistych względów zajmuje najwięcej miejsca, a jego wykonanie zajmuje najwięcej czasu.
  • Incremental Backup – aby go wykonać, wymagane jest posiadanie pełnej kopii zapasowej. Metoda ta polega na wykonywaniu kopii zapasowej wyłącznie tych plików i danych, które zostały zmienione lub dodane od momentu wykonania ostatniej kopii zapasowej. Ze względu na metodę działania, odtworzenie plików z backupu wymaga posiadania wszystkich części składowych, gdyż są one od siebie zależne.
  • Differential Backup – Differential Backup jest zależny od pełnego backupu. Metoda ta polega na wykonaniu kopii zapasowej wyłącznie tych plików i danych, które zostały dodane lub zmienione od momentu wykonania pełnego backupu. Differential Backup nie są od siebie jednak zależne. Utrata jednego z nich nie sprawia, że nie można odtworzyć innych. Wraz z rozrostem danych na dysku, każdy kolejny backup wykonywany tą metodą będzie większy, gdyż będzie zawierać wszystkie nowe pliki od momentu wykonania pełnego backupu.


Który proces jest optymalny? Wszystko zależy od naszych wymagań i preferencji. Wykonanie pełnego backupu jest najbardziej czasochłonne, a kopia zajmuje najwięcej miejsca na dysku. Przywrócenie danych trwa również najdłużej.

W przypadku Differential Backup czas trwania procesu backupu i ilość wymaganego miejsca na dysku jest umiarkowana, jednak będzie wzrastać wraz z powiększaniem się przechowywanych danych.

Najszybszy i najmniej zasobożerny jest Incremental Backup, gdyż zawiera on wyłącznie zmiany od ostatnio wykonanej kopii zapasowej tą metodą. Utrata jakiejkolwiek części tego backupu sprawia jednak, że danych nie będzie można odtworzyć.

Przechowywanie kopii zapasowych
Regularne wykonywanie kopii zapasowych to klucz do odpowiedniego zabezpieczenia ważnych danych. Codzienne backupy mogą jednak zajmować sporo miejsca na dysku, dlatego też warto zdecydować się na funkcję, która automatycznie usuwa stare kopie i zastępuje je nowymi. Jej działanie jest różne w zależności od wybranej metody backupu. 

Opcję Scheme można włączyć bezpośrednio z poziomu ekranu kreacji kopii zapasowej.

Aomei

Oto najważniejsze sposoby wykonywania i przechowywania kopii zapasowej:

  • Differential Backup Scheme – użytkownik może ustalić, ile kopii zapasowych ma pozostać na dysku. Domyślnie jest to liczba 3. Po jej przekroczeniu najstarsza kopia zapasowa jest nadpisywana przez najnowszą, dzięki czemu na dysku zawsze dostępne będą trzy najnowsze backupy. Po zaznaczeniu opcji „Make a full backup before performing backup scheme” przed nadpisaniem pełnej kopii zapasowej stworzony zostanie nowy pełny backup.
  • Incremental Backup Scheme – ta metoda działa grupowo. Użytkownik określa liczbę kopii zapasowych wchodzących w skład grupy. Po jej przekroczeniu usuwana jest cała grupa kopii i tworzona jest nowa. 


Przywracanie kopii zapasowej
Wcześniej stworzona i regularnie wykonywania kopia zapasowa może posłużyć do jej przywrócenia w momencie, gdy zajdzie taka potrzeba – np. po awarii komputera i utracie danych.

Aby przywrócić kopię, należy przejść na zakładkę Restore, a następnie wskazać interesującą nas kopię zapasową. Jeżeli nie wyświetla się na liście, korzystamy z przycisku „Path” i własnoręcznie wskazujemy jej lokalizację.

Aomei


W kolejnym kroku należy oznaczyć foldery i pliki, które chcemy przywrócić. Domyślnie zaznaczone są wszystkie, jednak wedle preferencji możemy się ograniczyć do wybranych, jeżeli interesuje nas wyłącznie ułamek danych.

Aomei


W ostatnim krokiem przed rozpoczęciem przywracania jest wskazanie ścieżki, w której pliki mają być odtworzone:

  • Restore to original location – pliki zostaną przywrócone do pierwotnej ścieżki
  • Restore to a new location – pliki zostaną przywrócone do innej, wskazanej przez użytkownika ścieżki


Po zaznaczeniu odpowiedniej opcji wystarczy kliknąć przycisk Start Restore.

Aomei


Oprogramowanie AOMEI Backupper Professional jest w pełni kompatybilne z systemem Windows 10, 8.1, 8, 7, Vista, XP 32/64-bit. 

Dostępna jest również dedykowana wersja AOMEI Backupper Server pracująca pod systemem Windows Server 2016, 2012 R2, 2008 R2, 2000 32/64-bit oraz Windows SBS 2003, 2008, 2011 32/64-bit.

Dla wszystkich firm świadczących usługi tworzenia kopii zapasowych polecamy wersje techniczną AOMEI Backupper Technician oraz AOMEI Backupper Technician Plus.

Podziel się:
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię